Εργαστήριο Ποιοτικής Έρευνας στην Ψυχολογία και την Ψυχική Υγεία

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

Εργαστηριακό Σεμινάριο στην Αφηγηματική Ανάλυση με τον Καθηγητή David Poveda- Bicknell

Στόχος του εργαστηρίου είναι η εξοικείωση με διαφορετικές στρατηγικές αφηγηματικής ανάλυσης, οι οποίες αναπτύχθηκαν στον τομέα των Κοινωνικών Επιστημών και ειδικότερα της Αφηγηματικής Ψυχολογίας και ορισμένων τμημάτων της Κοινωνιογλωσσίας. Στο εργαστήριο θα αξιοποιηθούν αφηγήσεις προσωπικής εμπειρίας στις ποικίλες εκφάνσεις τους: αυτοβιογραφικές συνεντεύξεις, ιστορίες ζωής, καθημερινές αφηγήσεις, αφηγηματικές συζητήσεις, κ.α., ενώ δεν αποκλείεται, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα των συμμετεχόντων, να ενσωματωθεί πρόσθετο υλικό, όπως φανταστικές αφηγήσεις, παραδοσιακές ιστορίες, λαογραφικά ντοκουμέντα, κλπ.

Καθ' όλη τη διάρκεια του εργαστηρίου θα προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε τις στρατηγικές της αφηγηματικής ανάλυσης σε υλικό που προέρχεται από τις ερευνητικές μας δραστηριότητες καθώς και σε υλικό που θα προταθεί από τους συμμετέχοντες.

Ο καθηγητής Poveda διδάσκει και κάνει έρευνα στο Τμήμα Αναπτυξιακής και Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας στο Autonomous University of Madrid. Έχει εκπαιδευτεί στην ψυχολογία, την εκπαίδευση και την ανθρωπολογία και έχει εκτενή εμπειρία στις γλωσσολογικές εθνογραφικές και κοινωνιογλωσσολογικές προσεγγίσεις.

Ο καθηγητής D. Poveda ενδιαφέρεται μεθοδολογικά για την ποιοτική έρευνα και έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά προγράμματα που βασίζονται σε εθνογραφικές στρατηγικές, μικροεθνογραφική, γλωσσολογική εθνογραφική έρευνα, αφηγηματική ανάλυση και, πιο πρόσφατα, οπτικές μεθοδολογίες έρευνας.

Συμμετοχή: Δωρεάν.

Ημερομηνίες διεξαγωγής: Τρίτη 4/7/2023 και Πέμπτη 6/7/2023, ώρες 10:00-14:00.

Τόπος διεξαγωγής: Αίθουσα 544, 5ος όροφος, Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.